close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 stycznia 2017

  Prezydent RP Andrzej Duda nadał słowackim żołnierzom Rudolfovi Pástorowi i Igorowi Červeňowi polskie odznaczenia pamiątkowe „Gwiazda Afganistanu”, nadawane obcokrajowcom za współpracę z polskimi siłami zbrojnymi w Afganistanie.

  Słowaccy żołnierze odebrali odznaczenia z rąk ambasadora Leszka Soczewicy, który przypomniał, że nadane medale są potwierdzeniem tego, że polscy i słowaccy żołnierze potrafią ze sobą współdziałać nawet w najtrudniejszych operacjach bojowych, jaką była operacja NATO w Afganistanie. Pułkownik Rudolf Pástor i major Igor Červeň zostali odznaczeni za zasługi we współdziałaniu z żołnierzami Wojska Polskiego w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu.

   

  W uroczystości wzięli udział najwyżsi przedstawiciele dowództwa Słowackich Sił Zbrojnych: Naczelnik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RS generał Milan Maxim oraz jego zastępcy generał broni Pavel Macko i generał dywizji Jindřich Joch. „To wyjątkowe odznaczenie podkreśla pracę wszystkich słowackich żołnierzy w Afganistanie,” stwierdził generał Milan Maxim w trakcie wręczania odznaczeń w Ambasadzie RP w Bratysławie. „Służenie w tej niebezpiecznej strefie z polskimi żołnierzami było dla mnie zaszczytem,” podziękował w imieniu obydwu odznaczonych żołnierzy pułkownik Pástor.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: