close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 października 2018

  Konsultacje miały charakter nieformalny. Stronę polską reprezentowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz wicemarszałek Senatu Michał Seweryński.

  Politycy zapoznali się z założeniami słowackiej prezydencji w V4 w wymiarze parlamentarnym, omówili zagadnienia będące w planach kolejnych spotkań, w tym kwestie związane z przyszłością UE, migracją i międzyparlamentarną współpracą w Grupie Wyszehradzkiej.

   

  - Widzimy przyszłość Unii Europejskiej jako Unii solidarnych państw, Europy Ojczyzn jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł  II, a więc Europy która wspiera się wzajemnie w procesie polityki rozwoju. Tutaj oczekujemy równego traktowania. Nie możemy być jako państwa, które są od niedawna w Unii traktowane jako kraje drugiej kategorii, bo nasi obywatele to widzą - powiedział Marszałek Sejmu po spotkaniu w Koszycach.

   

  Marek Kuchciński ocenił, że błędne decyzje podjęte w Unii kilka lat temu odnośnie migracji spowodowały, że w tej chwili niechęć do Wspólnoty Europejskiej w obecnym kształcie rośnie przede wszystkim w państwach starej Unii. Zdaniem marszałka Kuchcińskiego, zainteresowanie Unią może wzrosnąć jeżeli poczucie bezpieczeństwa i zaufania do instytucji unijnych będzie podobne, jak do instytucji państw członkowskich. - To jest nasz postulat, który wybrzmiał jako jeden wspólny głos o potrzebie wzmocnienia i finalizowania wzmocnienia Unii Europejskiej poprzez uporządkowaną opinię na temat roli parlamentów państw członkowskich - powiedział.

   

  Uczestnicy spotkania podkreślali, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że wspólne działania przynoszą rezultaty.

   

  Gospodarzem spotkania w Koszycach był przewodniczący Andrej Danko. W spotkaniu oprócz polskiej delegacji i gospodarza uczestniczyli przewodniczący Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radek  Vondraczek oraz wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier  Janos  Latorcai.

   

  Źródło: strona internetowa Kancelarii Sejmu RP

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: