close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 października 2018

  Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach wraz z Ambasadą RP w Bratysławie serdecznie zapraszają na wystawę poświęconą modernistycznej architekturze. Wystawa powstała w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i potwierdza, że architektura była siłą międzywojennej Polski.

   Wybór obiektów zaprezentowanych na wystawie stanowi podsumowanie sposobów prezentacji odrodzonego po 123 latach niewoli kraju poprzez modernistyczną architekturę. Przykładem jest budynek Ministerstwa spraw zagranicznych w Warszawie tudzież zimowa rezydencja prezydenta w Wiśle.

   

  Siła polskiej architektury w tym okresie uwidaczniała się w modernizmie, a także w stylu narodowym inspirowanym architekturą dworkową. Odzyskanie dostępu do morza umożliwiło fenomenalny rozwój Gdyni (z małej osady rybackiej do jednego z najnowocześniejszych portów w Europie), a wraz z nim rozwój rodzaju modernizmu nazywanego streamline. Nadanie statusu miasta wojewódzkiego Katowicom wymagało utworzenie infrastruktury reprezentacyjnej. To właśnie tutaj powstały pierwsze drapacze chmur o konstrukcji stalowej, dzięki którym miasto często porównywano do aglomeracji amerykańskich. Osobną kategorię tworzyła tzn. architektura wystawowa, której doskonałym przykładem jest otwarta w Poznaniu w 1929 r. Powszechna Wystawa Krajowa (makieta,  ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, jednego z prezentowanych na wystawie budynków jest do obejrzenia na koszyckie wystawie). Celem PWK było pokazanie polskim obywatelom efektów dynamicznego rozwoju gospodarczego oraz osiągnięć naukowych i technologicznych po 10 latach od odzyskania niepodległości. Do wystaw narodowych nawiązywał udział Polski w wystawach międzynarodowych jak np. w 1937 r. w Paryżu. Rytm poszukiwaniom najlepszych rozwiązań formalnych nadawały idące w setki konkursy architektoniczne. Jednym z przykładów był konkurs na projekt Świątyni Bożej Opatrzności z 1929 r. Makieta, ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, jednego z trzech zwycięskich projektów autorstwa Jana Koszczyc-Witkiewicza jest również prezentowana na wystawie w Koszycach.

   Tytuł wystawy Wieczność i chwila został zainspirowany słowami polskiego architekta Lecha Niemojewskiego (1894–1952). Jego słowa trafnie oddają potencjał i stabilność niepodległej II Rzeczypospolitej oraz krótki czas, w którym realizowano ambitne wizje nowoczesnego, dynamicznie rozwijającego się państwa. Wysoka ranga polskiej architektury okresu 1918-1939 to nie tylko innowacyjne, zaawansowane technologicznie budynki, ale także unikatowa strategia promocyjna wykorzystująca makiety, fotografie i fotomontaże.

  Wystawa zostanie uroczyście otwarta 6 września 2018 r. o godz. 16 w budynku Muzeum Wschodniosłowackiego i będzie dostępna dla zwiedzających do 28 października 2018 r.

  Wydarzenie odbywa się w ramach programu  obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - Niepodległa 2017-2021.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: